Letná vyrážka – ako sa starať o koňa trpiaceho kožnými problémami.

13.02.2023
letná vyrážka
letná vyrážka

Koža je najväčším orgánom tela koňa a zohráva dôležitú úlohu v obrane proti vonkajším vplyvom a je nesmierne dôležité, aby kôň mal zdravú kožu a srsť. Pretože poškodená pokožka a srsť si nemôže plniť svoju funkciu správne. V neposlednom rade vieme, že ak má kôň poškodenú pokožku, alebo nekvalitnú srsť indikuje to nejaké zdravotné problémy, či nedostatočnú imunitu. Jedným z veľmi častých problémov koní je letná vyrážka a dokáže našim koníkom veľmi znepríjemniť život. Dokáže si vyšúchať srsť, či hrivu do krvi a následne je pokožka náchylná na ďalšie infekcie. Otravný hmyz je jedným z páchateľov, ktorý prenáša do rán rôzne choroboplodné zárodky. Kôň, ktorý trpí takýmto problémom si vyžaduje individuálnu starostlivosť, ktorá sa týka nie len starostlivosti o pokožku a srsť, ale veľmi dôležitou časťou je aj jeho výživa.

OCHRANA PRED HMYZOM

Takéhoto koňa je vhodné celkovo chrániť. V boji proti alergickej reakcii na bodnutie hmyzom odvedením do stajne v období, keď je najfrekventovanejší nálet hmyzu vo výbehoch, ideálne je aj chrániť koňa počas pobytu vonku dekou proti hmyzu a silnými repelentmi, avšak šetrnými k pokožke. Pretože takýto kôň má veľmi citlivú pokožku a na repelenty so silnou chemikáliou môže taktiež zreagovať. Repelent RP1 od Stiefel obsahuje účinnú látku icaridin, ktorý sa viaže na čuchové receptory hmyzu a tak ich spoľahlivo odpudzuje. K efektívnej ochrane proti hmyzu nepotrebujeme žiadne zapáchajúce komponenty, preto sú produkty RP1 bez nepríjemného zápachu. Správne použitie podmieňuje optimálny účinok. Repelent musí byť nanesený rovnomerne. Obzvlášť účinné je nanesenie kombinácie spreju a gélu. Sprej sa postará o ochranu všetkých plôch aplikáciou sprejom. RP1 gél je vhodné použiť na miesta, ktoré sú ťažko dostupné sprejom ako je hlava uší, brucho.ŠETRNÁ STAROSTLIVOSŤ

Ako som už písala vyššie poškodená pokožka je dierou do obranného mechanizmu koňa a preto je potrebné sa o tieto rany šetrne postarať. Mlieko Eczem Protect Stiefel navracia koži stratenú vlhkosť. Mlieko vmasírujete do poškodenej a vyčistenej pokožky. Mlieko vďaka konzistencii vniká do hlbšej vrstvy rany a tak poranenú pokožku účinne revitalizuje a postará sa o rýchlu regeneráciu kože, ranu uzavrie a pomôže pri vznikaní nového pokožkového tkaniva.

KŔMTE SPRÁVNE

Kone s takouto citlivosťou si vyžadujú veľmi precízne kŕmenie. Všetky energetické krmivá, ktoré obsahujú obiloviny ( jačmeň, ovos, pšenica, kukurica....) chleba a jablká je nutné vyradiť. Veľmi blahodárne na citlivú kožu naopak pôsobia semienka : slnečnica, konope, ľan, kmín , tekvica, sezam a iné. Tieto kŕmne suroviny veľmi zaťažujú hrubé črevo a ovplyvňujú metabolické procesy v organizme koňa. Možným následkom je nedostatok vitamínov a zinku v pokožke koňa a umožní prejav symtómov letnej vyrážky. Koža je tiež veľmi namáhaná a citlivá v období presrsťovania, lebo v tomto období je spotrebovávané veľké množstvo vitamínu B a zinku. Bohužiaľ ihneď po výmene srsti prichádza čas prvých náletov dotieravého hmyzu a to nemá oslabená pokožka koňa bez podpory žiadnu šancu. Ale pokiaľ dodržiavate prísnu diétu a vo výžive koňa sú zastúpené stopové prvky a vitamíny dôležité pre zdravú pokožku koňa, môžu sa vitamíny čiastočne ukladať v tele a tím v čase nedostatku posilniť zdravie koňa.

Zinok a Kremelina bohatá na vitamín B sa používajú v kŕmnej dávke koňa ako kúra pre vyrovnanie prechodného nedostatku. Tieto látky sa taktiež starajú o vyrovnané hospodárenie s vodou v bunkách a budečný metabolizmus. Škodlivé látky sú skôr vylúčené a koža sa vyčistí. Vysoké zastúpenie vitamínu B sú tiež pivovarské kvasnice Stiefel. Navyše pomôže posilniť imunitný systém Olej z čierneho kmínu Stefel.,

Veľmi vhodné sú oleje v kŕmnej dávke ako:  Stiefel - Konopný olej lisovaný za studenaStiefel - Ľanový olej lysovaný za studena Stiefel - Olej - Ostropestrec Mariánsky

PREVENTIVNE OŠETROVAŤ

Vždy je lepšia prevencia ako keď už je problém taký, že zvoní na poplach a je potrebné volať veterinára Celoročná starostlivosť je pre kone s letnou vyrážkou nevyhnutná.

vydratá hriva -letná vyrážka
vydratá hriva -letná vyrážka
po dvoch rokoch - letná vyrážka
po dvoch rokoch - letná vyrážka

Na obrázku je kobyka ZORKA, ktorá mala problém s letnou vyrážkou ( obrázok vľavo a aj titulný obrázok) a po dvoch rokoch ( obrázok vpravo) a dodžiavaní prísnej bezobilnej diéty a zaradenia semienok do KD sa prejavy letnej vyrážky potlačili. Kobylka je celoročne na pastve.