Jar prichádza a s ním je spojená výmena srsti našich štvornohých miláčikov.

13.02.2023

Predĺžením svetelného dňa sa zvýši produkcia hormónov, ktoré spustí v organizme rad reakcií a mechanizmov, ktoré môžu zdravé kone s nevyváženou kŕmnou dávkou či kone staršie, oslabené a choré doslova vyčerpať. Tvorba novej srsti si okrem iného žiada zvýšený príjem minerálnych látok, nenasýtených mastných kyselín a sírnych aminokyselín.

Jarné pĺznutie zvyčajne začína v priebehu februára či marca a trvá jeden až dva mesiace, a práve v tejto dobe doporučujeme koňom vhodne upraviť kŕmnu dávku. 

Tým nielen skrátite dobu presrsťovania, ale tiež zamedzíte látkovému deficitu v organizme a zaistíte koňovi funkčnú a odolnú srsť.

Jedným z najdôležitejších mikroprvkov pre správne presrsťovania je zinok.

Má blahodarný vplyv na obnovu a regeneráciu kože pre kone s kožnými problémami vrátane letnej vyrážky by mal byť nepostrádateľnou súčasťou majiteľovej výbavy. K tomu všetkému je ešte hladina zinku v organizme pomerne ťažko stanoviteľná, jeho reálne dostupné množstvo zistíme analýzou chlpu, nie z krvi. Spolu s ďalšími podpornými prvkami a selénom Saccharomyces cerevisae ho môžeme dotovať prípravkom Stiefel Zinok Plus.

Zinok nájdeme tiež v Stiefel kremelina, produkt, ktorý svojou receptúrou "priamo na mieru srsti" môže skrátiť dobu pĺznutia a zlepšiť kvalitu srsti. Kremelina je obohatená okrem zinku aj o sírnu aminokyselinu metionín a vitamínmi (A, D, E, Béčka ...).

Na pokrytie zvýšených nárokov na síru môžeme ale zvoliť aj produkt Stiefel MSM, ktorý môže okrem pozitívneho vplyvu na výmenu srsti ovplyvniť aj kvalitu kopýt a pomôcť s problémami a regeneráciou pohybového aparátu.

K doplneniu nenasýtených mastných kyselín v kŕmnej dávke môžete doplniť niektorý za studena lisovaných olejov. Či už výborný Stiefel Konopný olej, ktorý je nielen bohatý na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ale pre jeho výborné hojivé účinky je možné ho použiť aj zvonka na rôzne poranenia.

Vhodnou kŕmnu alternatívou je taktiež Stiefel Ľanový olej. Pre kone bojujúce s nadváhou môžeme ponúknuť "odľahčenú" variantu ľanového semienka, a to Stiefel Ľanové pelety či Ľanový granulát.

U tohto produktu je pre kŕmne hľadisko mierne redukovaná olejová zložka, ale čo do obsahu mastných kyselín je stále pri pĺznutí významným kŕmnym doplnkom.

Za zmienku stojí, že sa jedná o len a len ľanový produkt, bez pšeničných otrúb, ktoré sú súčasťou mnohých ľanových extrudátov.

Malým zázrakom sú nielen pre srsť aj produkty z čiernej rasce, či už sa jedná o olej, alebo peletky. Možno podať tiež kvalitné, čisté semienko bez prímesí a nečistôt alebo pelety s redukovanou tukovou zložkou.

A nezabudnime na biotín, vitamín H. Stiefel ponúka jeden z najkoncentrovanejších biotinových produktov na trhu Stiefel Biotín. Zinok a metionín v produkte samozrejme nechýba.

A ak chcete svojmu koňovi pĺznutie uľahčiť okrem kŕmnych doplnkov ešte viac, pravidelne s ním pracujte. Pravdepodobne práve zvýšená cirkulácia krvi v priebehu tréningu je dôvodom rýchlejšieho pĺznutia u pravidelne pracujúcich koní a celý proces pĺznutia sa tak skôr ukončí. 

Srsť koňa v tomto období tiež pravidelne a ešte pravidelnejšie kefujte, prevzdušníte ju a predídete svrbeniu, ktoré môže kôň riešiť sám až tak, že si niektoré miesta škaredo oderie.

A v neposlednom rade, uistite sa, že kôň nie je začervený. Vnútorné parazity vedia s kvalitou srsti pekne zamávať a pĺznutie predĺžiť. Pre posilnenie obranných mechanizmov čreva voči parazitom odporúčame Zmes bylín proti červom. Nejedná sa o náhradu chemického odčervenia, pravidelné kŕmenie týchto bylín však môže pomôcť znížiť frekvenciu použitia odčervovacích prostriedkov od veterinára.