Zinok vo výžive koní

09.05.2019

Zinok patrí k nenahraditeľným stopovým prvkom pre metabolizmus. Je súčasťou snáď všetkých enzýmov, ktoré plnia v organizme veľa najrôznejších funkcií. Ako súčasť metabolických procesov hrá dôležitú úlohu v metabolizme cukrov, tukov i bielkovín a podieľa sa na raste buniek. Tiež imunitný systém rovnako ako množstvo hormónov potrebujú pre svoju stavbu a funkciu práve zinok. Zinok hrá tiež veľmi dôležitú úlohu pri hojení otvorených zranení.

Zinok sa v organizme veľmi ťažko ukladá, je teda dôležité, zabezpečiť jeho rovnomerný pravidelný prísun. Hlavne v období rastu, prípadne aj pri výmene srsti, je potreba zinku v organizme vysoká.

Denná záchovná potreba zinku je pre 500 kg koňa všeobecne udávaná cca 400 mg, teda asi 40mg na 1 kg prijaté sušiny, v príliš vysokých dávkach je zinok toxický. Objemové krmivá však obsahujú priemerne 20-50 mg zinku na kilogram sušiny (!). Preto mnohé kone, ktorým je kŕmené iba objemné krmivo, vykazujú nedostatok zinku.

Pohotovostná zásoba zinku dostupná pre organizmus sa veľmi zle preukazuje. Ak potrebujete zistiť skutočné hodnoty zinku v organizme Vášho koňa, je potreba analýza chlpu, hladina zinku v krvi je bohužiaľ hodnota nepresvedčivá.

Nedostatok zinku spôsobuje zlý rast, kvalitu srsti a kopytnej rohoviny, problematické hojenie kože, poruchy plodnosti i rôzne metabolické poruchy. Pomalé hojenie rán, ku ktorému môže pri deficitu zinku dôjsť, zvyšuje riziko preniknutia infekcie a tým ďalšie hojenie. U žriebät zhoršuje nedostatok zinku rast.

Zinok využíva vo fyziologických procesoch rovnaký transportný mechanizmus ako meď. Nadmerný príjem zinku môže spôsobovať nedostatok medi.

Produkt Stiefel Zinok Plus je mimo iného obohatený práve o meď, železo, mangán a selén, jedná sa priamo o receptúru, ktorá má pomôcť pri riešení kožných problémov, problémov s rohovinou a zabezpečiť dotáciu stopových prvkov potrebných v dobe výmeny srsti. Všetky prvky sú v organických väzbách, ktoré sú na rozdiel od anorganických foriem, lepšie využiteľné v organizme. Možno ho kŕmiť ako kúru v období výmeny srsti , ďalej pri zhoršení kvality srsti alebo kopýt alebo ako podporu rastu kožného tkaniva pri zranení, choroby či prejavu letnej vyrážky. Hojenie rán možno podporiť lokálne aplikáciou Stiefel Zinkové masti v spreji. Malé množstvo zinku prechádza aj kožou, oxid zinočnatý je zároveň sťahujúce a antiseptický. Stiefel masť v spreji obsahuje navyše aj alantoín a lanolín, balzam pre poškodenú pokožku.