UZDENIE BOSAL A MOJA PRVÁ JAZDA

22.12.2021

RAWHIDE BOSAL 

som mala už pár rokov kúpený, no nejako som sa nevedela odhodlať "preuzdiť koňa". Poznáte to, veľa práce pri koňoch. Keď sa konečne dostanem do sedla a mám málo času, pokračujem v tréningoch na overenom uzdení a stále som si nevedela nájsť taký pokojný čas nato, aby som vzala bosal, naučila sa, ako viazať mecate a nájsť správnu uzdu, aby bosal dobre sedel.


Mám tri kone a zvažovala som, ktorý z nich bude ten šťastlivec, čo mi ukáže ako na bosal jazdiť. Pre prvú jazdu som si vybrala Leona. Leon je pokojná, rozvážna povaha. Nové podnety prijíma zodpovedne, bez paniky a nechá sa viesť. Povedala som si, že veď Leon vie ako byť len sedom jazdený, tak snáď mu bosal až tak nezamieša informácie o vedení jazdca. Hahah

Nasedlala a nauzdila som. 

Hor sa do lesa. 

Bol krásny zimný slnečný deň. Úplné bezvetrie a pokojná atmosféra. Leon mal dobrú náladu, rozhodla, že dnes je ten správny deň. Cestou hore do lesa som len sedela na odhodenej oťaži a kráčali sme smerom k lesu. 

Po ceste som si len otestovala jemný kontakt bosalu pomocou oťaží na krátky čas, aby som mala istotu, že v prípade, že budem musieť použiť oťaže sa nezľakne tlaku bosalu. Jemne znížil hlavu a tlak prijal bez problémov. Opäť som odhodila oťaže a pár krokov sme len tak kráčali.

Ešte som si chcela otestovať ako bude vnímať, ak mu zapôsobím len jednou oťažou a aj nato mi odpovedal správne.

Už sme sa blížili k lesu. Podklad bol celkom dobrý a bolo možné aj naklusať. Naklusali sme a po chviľke nacválali. Precválali sme hodný kus cesty, kým mal Leon chuť aj si pridal a letel ako výchor. Cítila som napojenie a vôbec som nemala pocit, že by som túto chviľku mala niečím rušiť. Len som sedela a nechala sa unášať jeho pohybom. Pred nami som videla veľkú barinu pokrytú ľadom. 

Vravím si: 

"to asi by som mala radšej spomaľovať, aby sme do ľadu nevhupli a Leon sa nezranil."

Prišiel na radu test zastavenie z cvalu pomocou bosalu. Len malíčký tlak na nos a hlasová pomôcka a už sme aj stáli.

BRAVOOO - v duchu som zakričala  

Bola som milo prekvapená ako pekne sa nechal na bosaly viesť. Myslím že toto uzdenie je veľmi vhodné pre kone, ktoré majú citlivé kútiky, alebo majú tzv. ťažké ramená, alebo sa zvyknú "schovávať" pred zubadlom a aj pre kone, ktoré majú problém so zubami. 

Každopádne je to príjemné spestrenie tréningov pre koňa a aj jazdca. 

Skúste si to aj vy.


Prajem vám krásne chvíle pri koňoch.


Eva