SVALY A KONSKÉ TELO

09.05.2019

Konské telo je z veľkej časti tvorené svalmi (teda priečne pruhovanou svalovinou) a viac ako 250 z nich je svalov tzv. Párových. Tie spájajú dohromady kosti, ktoré sa ohýbajú v kĺboch ​​a na oboch stranách sú upevnené šľachami. Väčšina svalov má svojho antagonistu, teda sval, ktorý pôsobí opačne.

Ako ale vlastne svaly fungujú? 

Každý sval je zložený z mnohých zväzkov svalových vlákien. Vlákna kostrového svalu obsahujú súbor kontraktilných bielkovín aktínu a myozínu, ktoré vzájomným kĺzaním umožňujú sťah svalu. Podráždenie nervových vlákien spúšťa svalovú kontrakciu, pri ktorej sval spotrebováva energiu a pri ktorej prebieha množstvo ďalších metabolických procesov. Sval sa za pomoci kontrakcie jednotlivých vlákien zmrští a jeho sila je daná hustotou svalových vlákien.

Svalstvo koňa

Konské telo funguje v celku a keďže kôň nie je prirodzene určený na nosenie ľudí alebo ťažkých nákladov, sú pri jazdení jeho svaly namáhané špecifickým spôsobom a je preto dôležité cielene pracovať na rozvoji svalstva. A je úplne fuk, či máte koňa drezúrneho, parkúrového,  či máte koňa len pre radosť a na vychádzky. 

Vzhľadom na zložitú stavbu svalu môžu mať rôzne svalové problémy, napr. Kŕče, natiahnutie, nedostatočné osvalenie najrôznejších príčin. Buď sú tieto problémy spôsobené zvonku, napr. Nevhodným sedlom alebo hmotnosťou jazdca a alebo je potrebné hľadať príčinu vo vnútri - v konskom tele. K diagnostike a odstránenie takýchto problémov dnes existuje množstvo metód, ako napr. Fyzioterapia alebo Osteopatia. V každom prípade je ale vhodné a odporúčané účinok týchto terapií zvýšiť pomocou aktivácie látkovej výmeny vo svaloch prostredníctvom výživových doplnkov.

Stavba svalov

Svaly sa skladajú z najväčšej časti z proteínov (bielkovín). Bielkoviny hrajú zvlášť dôležitú úlohu pri procese rastu svalovej hmoty alebo pri jej regenerácii. Aby sval rástol, musí byť riadne trénovaný.

Svalstvo by malo byť po tréningu primerane unavené, aby bol vytvorený impulz pre metabolizmus k uvoľneniu energie. Len tak začne telo rýchlo odplavovať splodiny a svalová hmota regenerovať. K tomuto procesu je potrebný proteín (bielkovina). Bielkoviny môže organizmus tvoriť iba za predpokladu, že sú v organizme prítomné všetky látky, ktoré sú k ich syntéze (teda výrobe) potrebné - najdôležitejšia je cca 20 druhov špecifických aminokyselín. Niektoré z nich si konský organizmus dokáže sám vyrobiť, iné ale musia byť dodané v krmive. Ak jedna z týchto esenciálnych (tzn. Že konské telo si ich nie je schopné samo vyrobiť) aminokyselín chýba, nemôže kôň tvoriť toľko dôležité bielkoviny a tým pádom je zastavená aj regenerácia a rozvoj svalovej hmoty. Preto je dôležité k tréningu pripojiť aj vhodnú výživu. Na druhú stranu kŕmením krmív bohatých na proteíny bez zodpovedajúceho tréningu rastu svalovej hmoty nedosiahneme.

Stiefel Elomin

S obsahom cenných aminokyselín Podporujte rast svalovej hmoty. Stiefel Elomin je takpovediac bielkovinový koktail pre kone. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, teda tie, ktoré si kôň nedokáže sám vyrobiť, ale ktoré sú zároveň nevyhnutné pre syntézu telu vlastných bielkovín (svalovej hmoty). Predovšetkým ide o lyzín a metionín

Lyzín podporuje energetickú výmenu v bunkách svaloviny a k tomu pomáha k posilneniu imunitného systému. 

Metionín je ako sírna aminokyselina zodpovedná za stavbu svalových vlákien a tiež sa výrazne podieľa na dôležitých metabolických procesoch zodpovedných za rast rohoviny alebo srsti.