STOJÍ ČI NESTOJÍ KONÍK POČAS KUTIA?

06.07.2021

Možno aj postojí, ale len pár minút, no kopytá ešte nie sú hotové a kôň už hrabe prešľapuje a je neochotný postáť celú dobu, kým sa mu kopytá dokončia.

Je to len vec cviku a tréningu. Keď vezmem do úvahy, že pokiaľ sa kôň strúha, teda robí sa len korektúra, tak celý proces trvá 20 min a to obvykle kone vedia ustáť ak absolvovali základný výcvik.

No ak sa pozrieme na proces kutia, ktorý trvá cca 1 hodinu a navyše je manipulácia s nohami intenzívnejšia, tak to už býva pre kone trošku problém.

Tak ako ho teda naučíme, aby stál celú dobu kutia a nechal si ochotne podkovu pripaľovať a pribíjať?


Zameriam sa v tomto článku na prípad, keď kôň má za sebou základný výcvik a teda máme u neho ako taký rešpekt.

Učiť koňa stáť pri kutí je rovnaký proces tréningu ako každý v kategórii základného výcviku ako je: 

  • vodenie, 
  • ošetrenie veterinárom, 
  • čistenie, 
  • sprchovanie, 
  • lonžovanie,
  • jazdenie. 

Predpokladám, že kôň už pozná pravidlá komunikácie a to: "Ak kôň urobí, čo od neho žiadame, dáme mu pokoj, no ak odmieta urobiť čo od neho žiadame, tak mu to "vyčíňanie" veľmi znepríjemníme."

Čo to znamená znepríjemniť?.  Znepríjemniť znamená pridať viac práce, možno aj náročnejšiu vo väčšom tempe, aby kôň začal premýšľať, čo od neho žiadame a sám vyhodnotil, že stáť v pokoji znamená pre neho menší výdaj energie, menej práce a v konečnom dôsledku kľud a pokoj.

Prakticky mu dávame na výber. Ak budeš pokojne stáť, nechám ťa na pokoji. No ak nie, tak trošku popracuješ na lonži, či v kruhovke.

Keďže kone si výdaj energie šetria a prehodnocujú, čo plynie z ich prirodzenej povahy, obvykle netrvá dlho a kôň porozumie požiadavke ostať stáť a nechať si okuť kopýtka.

A dokonca sa naučí pri tom relaxovať.