SÍRA VO VÝŽIVE KONÍ

27.09.2019

SÍRA PRE SRSŤ, KOŽU, kopytnej rohoviny a výmene srsti

Síra je jeden z významných makroprvkov vo výžive koní. Nachádza sa vo všetkých tkanivách organizmu, najčastejšie ako súčasť sírnych aminokyselín (cysteín, metionín), je obsiahnutá v niektorých hormónoch (napr. Inzulínu)), je zložkou I niektorých vitamínov (B - tiamín, H - biotín) a ďalšie funkcie zlúčenín (heparín , chondroitín či glukosamín sulfát a i.). Síra hrá jednu z kľúčových rolí pri tvorbe bezmála všetkých bielkovín a enzýmov v tele.

Za normálnych okolností nedochádza u zdravého koňa k nebezpečnému nadbytku alebo nedostatku síry, pretože kôň získava síru z bežného objemového krmiva (seno, tráva). Pokiaľ ale kôň trpí ťažkosťami napr. S kopytami, kožou, srsťou alebo je z nejakého dôvodu (napr. Alergia) na obmedzujúcej diéte, je vhodné síru v kŕmnej dávke doplniť.

Jedna z dôležitých a viditeľných rolí síry v organizme koňa je totiž práve stavba tkaniva kopyta - síra zaisťuje jej pevnosť a pružnosť. Zároveň je jej dostatok "spoluzodpovedný" za kvalitu srsti, rýchlosť regenerácie lézií, ekzémov a iných kožných ťažkostí.

 Ideálne je dodať síru pri riešení týchto problémov už vo forme dobre využiteľného, ​​esenciálneho metionínu, ktorý je dôležitý sám o sebe a navyše z neho vzniká cysteín, ktorý je dôležitý pre stavbu keratínu. Keratín má vláknitú štruktúru spevnenú práve pomocou sírnych (disulfidových) mostíkov.

Dobre využiteľný metionín je obsiahnutý v niekoľkých produktoch Stiefel, náhodne napr. 

V produkte Stiefel - Kremelina ,  ktorá je osvedčeným prípravkom pre riešenie kožných problémov a podporu výmeny srsti. 

V prípadoch kožných problémov a nekvalitnej srsti možno tiež úspešne kŕmiť BIOTIN, kde je síra obsiahnutá okrem metionínu aj vo forme biotínu. 

Stiefel Biotín dôrazne odporúčame pri ťažkostiach s kvalitou a rastom kopytnej rohoviny, po úrazoch kopyta, kopytných abscesoch, laminitídu.

 Ak potrebujete dodať žriebätám, mladým koňom či koňom v tréningu pre stavbu kostí a svalov i ďalšie esenciálne aminokyseliny, potom je vhodné podať Stiefel - Elomin V neposlednom rade tiež nezabúdajme na methylsulfonylmethan, dostupný v 99,99% ultračistá Stiefel - MSM