Prikrmovanie  koní zimujúcich na pastvinách.

23.01.2019

V dnešnom článku by som sa rada s vami podelila o zimné kŕmenie mojich koní. Tak ako každý majiteľ koňa, i ja mám počas zimy obavy, aby moje kone nezačali príliš chudnúť. Mám anglické plnokrvníky a tieto plemená sa nevyznačujú náchylnosťou k obezite, ale práve naopak.


Kone mám 24/7 vonku počas celej zimy a už v novembri som začala kone prikrmovať. Uplynulý rok bolo počas novembra celkom príjemné počasie, teploty sa pohybovali okolo 13 stupňov a ešte stále svietilo slniečko a kone spásali trávu. No koncom novembra sa už stádo zdržiavalo viac menej pri senníkoch, nastal čas mojim miláčikom prilepšiť.

Tento rok som zmenila zloženie kŕmnej dávky mojich koní. Prestala som kŕmiť klasické komerčné krmivá a začala som im miešať vlastné krmivo podľa odporúčaní odborníkov na výživu koní. Informácie a suroviny som získala na stránke:  centrumkrmiv.cz 

Krmivo som zmenila preto, lebo som vlastne nikdy nevedela koľko čoho vlastne kŕmim. Na vreciach s krmivom je síce napísaný obsah, ale nevedela som koľko cca gramov je obsiahnutých jednotlivých surovín v krmive.   

Ako im varím túto zimnú sezónu?

Uvediem presný pomer jednotlivých surovín, aby ste mali predstavu v akom zložení boli raňajky a večera. Kone prikrmujem 2x denne ráno a večer. Je to dosť náročné na čas, ale čo by som pre svojich miláčikov neurobila. Mám tri kone, dve kobylky a valacha. Kobylky šli do zimy dobre pripravené, kvalitná srsť, tukové zásoby v rámci normy. No valach bol dosť pochudnutý.

Ešte skôr ako vám rozpíšem recept - , čo sa týka sena - kone majú seno a čistú vodu NON-STOP k dispozícii. Soľný liz sa na pastve dlho neohreje, nakoľko je tam 20 koní a veľa daždivých dní, kde dážď zmyje veľkú časť soľného lizu.

Základnou surovinou pre raňajky dávam repné rezky a to z toho dôvodu, že kone počas zimy veľmi málo pijú a takto hydratované krmivo im zabezpečí ako taký prísun vody. Ako prevencia proti zimnej kolike. Repné rezky máčam deň predtým ako ich idem podávať v pomere 1:4, čiže jeden liter rezkov namočiť do 4 litrov vody. Repné rezky sú bohatý zdroj vlákniny, ktorá je pre kone veľmi dôležitá. Tento liter rezkov v suchom stave mi dá 5 litrov rezkov v mokrom stave. Toto množstvo delím do troch KD pre moje 3 kone.

KD-kŕmna dávka.

Raňajky :

0,4 l repných rezkov ( potom namočených) vznikne cca 2-3 litre repných rezkov rašelinovej konzistencie.

Návod na prípravu: sladový kvet, ľan, konopné výlisky, morskú soľ, ryžové otruby dám do kýbliku a dobre premiešam ešte kým je zmes suchá a zalejem teplou vodou, nechám odstáť. Vody dávam odhadom, avšak zmes nie je kašovitá, ale skôr ako rašelina, tak ako je konzistencia repných rezkov. Potom pridám repné rezky ( nabobtnané tiež rašelinovej konzistencie) Rezky sú veľmi studené a preto tú prvú časť miešam s teplou vodou ( nie vriacou), aby sa teplota krmiva po zmiešaní pohybovala okolo 10 stupňov. Myslím, že koňom nie je príjemné, keď je krmivo veľmi studené.

Ako posledné pridám pivovarské kvasnice a opäť dobre premiešam. Takto pripravenú kŕmnu dávku podávam.

Večera:

  • 800g lucernové granule
  • 300g ovos
  • 110g slnečnicové semeno
  • 20g jablčné výlisky
  • 30g karob
  • 20g semeno svetlice bavorskej
  • 50ml  Olej - Ostropestrec Mariánsky
  • 30g vitamín E PLUS ( podávam ako prevenciu v zimnom období, pár dní)
  • Čaj z čerstvého zázvoru cca 30g v ponuke mám aj sušený zázvor)

Príprava čaju:

čerstvý zázvor nakrájam na malé kocky a zalejem vriacou vodou cca 2dl do termosky. Množstvo vody úplne stačí, aby zmes do ktorej čaj primiešam nebola príliš mokrá. Čaj pre kone si do termosky pripravujem doma a nesiem na ranč.

Do kýblika dám všetky kŕmne zmesi v pomere ako uvádzam, pridám vitamín E PLUS a olej. Všetko dobre premiešam. Čajík nasiakne do zmesi, a uvoľní krásnu vôňu jablčných výliskov a karobu.

Takto pripravenú zmes podávam.

Koníkom ako raňajky, tak i večera veľmi chutia. Kŕmim ich v takto pripravených kŕmnych dávkach už druhý mesiac. Kobylky sú v dobrej kondícii a môj 8 ročný valach, nabral pár kilogramov.

Každé ráno a večer cestujem za nimi aby som ich nakŕmila. Aj keď fúka, aj keď prší, či mrzne. Nechce sa mi, koľkokrát. Ale vždy keď prídem a oni ma už čakajú, pozerám ako im chutí a aké sú vďačné,  som rada, že som šla.