Ochranné masky proti hmyzu pre kone – potrebujú ich?

04.06.2019

Ako kone vnímajú hmyz? 

Teplé letné dni od konca mája do konca septembra sprevádzajú aj nálety dotieravého hmyzu. Sami veľmi dobre poznáme, keď sme na slniečku, alebo na prechádzke v lese aké je nepríjemné keď nás neustále štípu muchy, komáre a iný dotieravý hmyz. Už po hodinovej prechádzke v lese máme dotieravého hmyzu akurát tak dosť a radšej sa vrátime domov.

Kôň pri celodennom pobyte vonku musí  non-stop bojovať s dotieravým hmyzom, myslím tým od rána do večera a niekedy aj v noci a to môže koňa psychicky dosť vyčerpať. Navyše hmyz môže prenášať rôzne choroby od chorých zvierat.

Ak sa pozeráte na koňa vo výbehu, alebo na pastve, môžete všimnúť, že celý húf múch neustále sadá na hlavu koňa a najmä ku kútikom očí, lebo sú priťahované tekutinami v nose a v očiach koňa. To môže spôsobiť infekciu oka a môže to byť pre koňa veľmi bolestivé.

Bodavý hmyz  môže znižovať obranyschopnosť organizmu koňa.


Akú funkciu ochranná maska proti hmyzu pre kone má?

Ochranná maska proti hmyzu pomáha chrániť hlavu koňa, oči, uši pre neustálym náletom dotieravého hmyzu. Citlivejším koňom môže bodnutie hmyzu spôsobiť závažné zdravotné problémy. Ochranná maska chráni koňa pred stresom, spôsobeným dotieravým hmyzom.

Ochranná maska proti hmyzu, ako ochrana proti UV žiareniu.

Niektoré kone môžu mať citlivé oči na silné slnečné žiarenie. Ochranná maska im môže pomôcť chrániť ich pokožku a oči pre UV žiarením. Ochranné masky sú obvykle vyrobené tak, aby kone dobre videli cez sieťku, ktorá chráni oči. Kone so svetlou farbou sú obzvlášť citlivé na spálenie od slnka. Ochranná maska by mala byť v správnej veľkosti, aby nebola príliš voľná, ale ani príliš tesná. Je potrebné sa uistiť, že sieťka, ktorá chráni oči nie je príliš blízko oka, aby nepoškodila rohovinu oka. Ak ste si vybrali masku s ušami uistite sa, že kôň môže bez problémov hýbať ušami do všetkých smerov. Veľkosť masky záleží od veľkosti hlavy koňa. Napr. : veľkosť M ( quarter horse a kone podobnej veľkosti) L ( chladnokrvníky )

Ako udržovať masku čistú?

Je dôležité masku kontrolovať a udržovať ju čistú. Je možné ju oprať ručne vo vode, alebo ak nie je veľmi špinavá postriekať dezinfekciou, aby sa na maske nešírili baktérie.

Aké možnosti na výber ochrannej masky proti hmyzu si môžete vybrať?

V ponuke je možné si vybrať masku:

Zhrnutie - benefity ochrannej masky proti hmyzu pre koňa

  • Chráni najcitlivejšie časť koňa: oči, uši, sánku, nozdry pred hmyzom.
  • Kôň vďaka maske bude lepšie čeliť dotieravému hmyzu a bude omnoho pokojnejší.
  • Ochranná maska slúži ako prevencia pred infekciami šírenými hmyzom.
  • Chráni oči koňa pred UV žiarením.