NAČO JE TENTO KÚSOK KOŽE?

12.05.2021

Načo je podbradný remienok


Keď prídu slová o bezpečnom jazdení, je dôležité si skontrolovať aj jazdeckú výstroj. Skúsenému jazdcovi je ihneď jasné, čo je to podbradný remienok a prečo je dôležitý. 

V dnešnom blogu sa budem venovať tematike, prečo je tento kúsok kože veľmi dôležitý a je nevyhnutnou súčasťou uzdenia. 

Remienok sa upevňuje na zubadlo, či už krúžkové ( lomené), alebo pákové zubadlo na obe strany zubadla popod bradu koňa. Spávne upevnenie podbradných remienkov na oboch typoch uzdania je vidieť na obrázkoch.

Podbradný remienok, zabraňuje pretiahnutiu zubadla cez hubu koňa. 

Stalo sa vám, že ste stratili kontrolu nad koňom, zatiahli za oťaž a zubadlo ste pretiahli cez hubu koňa na druhú stranu? 

Je to veľmi nebezpečná situácia, Koňa s pretiahnutým zubadlom nie je možné viesť. Je to nebezpečné pre jazdca, ale aj pre koňa. 

V prípade pákového uzdenia má podbradný remienok ešte aj funkciu navyše. Zabezpečuje aj správne pôsobenie páky na hubu koňa. Je dôležitá aj dĺžka remienka. Čim je kratší, tým rýchlejšie je pôsobenie páky v hube koňa. Obvykle by mala byť dĺžka remienku v prípade pákového uzdenia približne taká, že je možné pod podbradný remienok strčiť prsty.  Aby pôsobenie páky nebolo okamžité, pri potiahnutí za oťaž,  ale aby bol kôň informovaný ešte predtým, ako páka začne pôsobiť na jeho hubu.   

Podbradný remienok je nevyhnutnou súčasťou uzdenia koňa a bez neho  neuzdím.....nejazdím, alebo jazdím bez uzdenia :) :) 

Prajem vám veľa krásnych chvíľ v sedle!