NAČO JE PÁKOVÉ ZUBADLO CORRECTION BIT ?

15.04.2021

Prvé čo nás napadne, keď počujeme "correction bit" nám asi preblesne v mysli, že to bude asi nejaké zubadlo, ktoré sa používa, keď kôň potrebuje veľa opravovať ,teda je potrebné mu dať silnejšie zubadlo. Často sa stretávam s tým, že jazdci volia tento typ zubadla ak majú problém s koňom. 

Opak je však pravdou.

Zubadlá - Correction bit sa používajú v prípade,  ak kôň má výborne zvládnuté základy na krúžkovom zubadle. 

No nie len kôň, ale aj jazdec. 

Jazdec by mal byť schopný sedieť v rovnováhe vo všetkých chodoch a mal by mať - volám to "nezávislý sed". Myslím tým jazdca, ktorý je schopný jazdiť v  rovnováhe, ktorá mu umožňuje používať samostatne obe ruky a aj nohy bez toho, aby sa pridržiaval koňa nohami a teda ho "škrtil" a tým koňa nerušil počas tréningu. Jazdec je schopný používať ruky, držiac obe oťaže tak, aby sa "nezavesil" na hubu koňa vo všetkých troch chodoch: krok, klus, cval. Tento typ zubadla je nevhodný pre začínajúceho jazdca, ktorého nevyvážené ruky môžu byť v kombinácii s týmto zubadlom na koni príliš drsné.

Kôň by mal byť jemný a ochotný spolupracovať na krúžkovom zubadle vo všetkých chodoch a  manévroch ako sú: kruhy, bočné chody, zastavenie, cúvanie, obraty....atď.


Zubadlo - Correction bit umožňuje jazdcovi veľmi jemné pohyby ruky, zatiaľ čo stále komunikuje s koňom. Korekčné zubadlá majú často vysoké porty a "shanks"  s dlhými kĺbmi, takže na vyslanie signálu do zubadla nie je potrebné nijaké úsilie. 

Correction bit( korekčné zubadlo) je pomôcka na výcvik westernových koní k ich jednoručnému vedeniu.

Jednoručné vedenie koňa je najvyššia jazdecká úroveň vo westernovom jazdení, kde jazdec vedie koňa držiac obe oťaže v jednej ruke. Kôň vedený v jednej ruke vo všetkých troch chodoch pokojne vykonáva manévre: obraty, kruhy, preskoky......atď 


Ak zvažujete výber tohto zubadla, a nie ste ešte dosť skúsený jazdec, poraďte sa so svojím trénerom.