Má kôň brzdy ?

23.04.2021

Má kôň brzdy?

Radi vybehnete na prechádzku na koni do prírody? Prehnať sa po lúke a vychutnávať si dynamiku pohybu koňa?

Je to úžasný pocit. No kým sa vydáme cválať po lúkach, mať vietor vo vlasoch, je potrebné koňa nato pripraviť. Aby sa nám nestalo, že sa rozbehne a nebude ochotný zastaviť, či spomaliť, keď ho o to požiadame. Jazdím už 47 rokov, mám bohaté skúsenosti s prechádzkami prírodou. Zažila som pády, úrazy len preto, že som nemala koňa na prechádzky v teréne pripraveného. Rozhodla som sa napísať pár článkov o mojej práci s koňmi v teréne v neznámom prostredí. Možno vám pomôžu dať malý návod ako si koňa pripraviť.

Je dôležité koňa poznať a vedieť čoho sa bojí, a ako reaguje na rôzne zvuky prírody, aby ste ho vedeli poviesť pre vašu a jeho bezpečnosť cestičkami a nástrahami a spoločne si užiť jazdu.

One Rein stop je zastavenie pôsobením jednej oťaže.

Často sa ma jazdci pýtajú, ako koňa zastaviť, keď sa zľakne a rozbehne. Nenašla som lepší a bezpečnejší spôsob ako je "one rein stop" ( zastavenie na jednu oťaž). 

ONE REIN STOP je jediná možnosť v prípade paniky, ako koňa zastaviť.


Je to spôsob zastavenia pomocou pôsobenia jednej oťaže. kým kôň nezastavý.

Je nesmierne dôležité ešte skôr ako sa s koňom vyberiete na prechádzku ho "one rein stop" dobre precvičiť na jazdiarni, alebo v prostredí, ktoré dôverne pozná a vie sa na vás sústrediť.

Vhodné uzdenie na precvičovanie "one rein stop" môže byť v prípade mladých koní sidepull a v prípade už skúsenejších koní základné krúžkové zubadlo.

Oťaže pevné pre začínajúcich jazdcov spojené a pre skúsenejších môžu byť rozdelené.

Prvý krok - Je dôležité, aby kôň "one rein stop" dôverne poznal a mal ho tzv. vo svalovej pamäti. To znamená, kedykoľvek potiahnem za jednu oťaž, kôň presne vie, čo bude nasledovať a podvedome sa na tento úkon pripravuje.

Druhý krok -  je potrebné sa naučiť zo strany jazdca je precítiť pocity koňa a rozpoznať jeho strach, stuhlosť a teda prípadné prichádzajúce splašenie.  "One rein stop" funguje len v prípade, ak ho zastavíte skôr, ako naberie prílišnú rýchlosť. V tom prípade funguje koňa dostať na kruh a pomaly kruh zmenšovať, tým bude znižovať rýchlosť a následne ho zastaviť na "one rein stop."

Tretí krok - je: spojiť informáciu koňovi: MÁŠ STRACH, CHCEŠ BEŽAŤ - IHNEĎ BUDE NÁSLEDOVAŤ "ONE REIN STOP" - ZASTAVENIE A RELAXOVANIE. Ak budete dôsledný a koňa v každej kritickej situácii zastavíte za jednu oťaž, čoskoro si kôň spojí "one rein stop" so zastavením a relaxom, bude chápať, že mu chcete pomôcť relaxovať a prestane sa báť.

Kôň sám začne premýšlať nad tým, čo spolu robíte a "one rein stop" si spojí so zastavením a relaxom.

Kone sú plaché zvieratá, matka príroda ich naučila: "keď sa bojíš bež."

Trénovaný kôň je naučený opak. Keď sa bojíš "zastav a relaxuj", veď ja ako Tvoj líder tiež relaxujem.