ĽANOVÝ OLEJ A JEHO BENEFIT PRE KONE

12.05.2019

Bežná, alebo súčasná strava koňa má minimálny obsah tuku. Napríklad väčšina krmiva je iba 2-3% tuku a obiloviny obsahujú maximálne 5% tuku. Tuk, vo forme ľanového oleja, môže byť pre kone veľmi prospešný.

Ľanový olej je ľahko stráviteľný

Ľanový olej je výhodnejším zdrojom energie ako krmivo, ktorým sú obilniny, pretože je ľahšie stráviteľný a je menej pravdepodobné, že spôsobí poruchu trávenia. Kone, ktorí sú v záťaži, alebo majú nechuť do jedla, narušené trávenie alebo sú chudé, môžu tiež získať benefit kŕmením oleja namiesto veľkých množstiev krmív na báze obilnín. Strava obohatená o ľanový olej môže pomôcť riadiť ich výživu efektívne zdravšie. 

Zjednodušene povedané, tráviaci systém koňa môže extrahovať energiu z ľanového oleja ľahšie ako z obilnín. Olej je tiež skvelou voľbou pre kone, ktoré sú náchylné na laminitídu, tying-up, koliku, letnú vyrážku a iné kožné problémy. Okrem toho vedecké štúdie naznačujú, že ľanový olej môže zlepšiť stav kĺbov. 

Ľanový olej má vysoký obsah mastných kyselín

Ľanový olej má vysoký obsah omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Kôň si nevie sám vyrobiť tieto mastné kyseliny a musí ich získať prostredníctvom svojej stravy. Kone často prijímajú vysoký obsah omega 6, pretože ich môžu prijať aj z obilnín, ale ich strava má všeobecne nízky obsah omega-3 mastných kyselín. Toto sú dôležité stavebné kamene pre hormóny, ktoré kontrolujú imunitné funkcie, zrážanie krvi a rast buniek spolu s bunkovými membránami a môžu tiež ovplyvniť stav kože a srsti. 

Bežná strava koní nemá vyvážený pomer omega 3 a omega 6 mastných kyselín 

Nerovnováha omega 3 a omega 6 môže byť faktorom, ktorý prispieva k rôznym zdravotným ťažkostiam a zápalom v tele koňa. Správna rovnováha omega 3 a omega 6 znižuje zápal buniek. Ľanový olej a vyvážená strava a teda dobrá rovnováha omega-3 a omega-6 v tele koní by mohla jasne ponúknuť mnoho zdravotných výhod, vrátane zníženia výskytu alebo závažnosti zápalových stavov kože. Z olejov, ktoré sa bežne kŕmia je ľanový olej najvyššie v omega 3 a najnižšie v omega 6, a preto ponúka najväčší potenciál na vyváženie výživy koní. Ako je spomenuté vyššie omega 6 kone môžu získať aj z obilovín. Ľanový olej  patrí medzi  oleje, ktoré majú najvyššiu výživové hodnoty. Aj keď ľanové semienko v podstate nie je obilnina, má podobný obsah vitamínov a minerálov. Množstvom vlákniny, antioxidantov a omega-3 mastných kyselín však obilniny ďaleko prevyšuje. 


Olej napomáha vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch

Životne dôležité vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch sa vďaka oleja môžu z prijatého krmiva vstrebať do organizmu . Sú nimi životne dôležité vitamíny A,D,E,K. Majú významný vplyv na vývoj mozgu a nervovej sústavy a v neposlednom rade sú zdrojom energie.  

Najkvalitnejší je za studena lisovaný ľanový olej

Oleje lisované za studena sa lisujú obvykle pri teplotách  35°C.  aby sa v ňom zachovali všetky vitamíny, ktoré dané semienko obsahuje, najmä vitamíny rozpustné v tukoch hlavne vitamín E, cenné nenasýtené mastné kyseliny a ďalšie živiny v prirodzenom stave, v ktorom ich organizmus koňa dokáže najlepšie použiť pre svoje potreby.

Stiefel - Ľanový olej lysovaný za studena je výborným doplnkom stravy vášho koňa, ktorý vyrovnáva správny pomer krmív obsahujúce obiloviny, výrazne zlepšuje kvalitu srsti, chvosta a hrivy, zlepšuje vstrebateľnosť vitamínov rozpustných v oleji,  trávenie a prispieva tak k vitalite a zdraviu koní.

Stiefel Ľanový olej je získavaný z najkvalitnejších semien ľanu lisovaním za studena. Je bohatý okrem iného na omega 3 mastné kyseliny, predovšetkým na kyselinu alfa-linolénovú (C18: 3), vitamín A, vitamín E a vitamín D.

TIP: spočiatku navykajte na olej pomaly. Začnite s dávkou 10ml do krmiva a dávku môžete postupne zvyšovať až do 150ml.