HORČÍK PROTI STRESU?

09.05.2019

Horčík čiže magnézium sa v organizme nachádza uložený predovšetkým v kostiach a svaloch. Zúčastňuje sa mnohých procesov látkovej premeny, aktivuje enzýmy a je nevyhnutnou látkou pri syntéze nukleových kyselín, ktoré sa nachádzajú v bunkovom jadre. Ovplyvňuje priepustnosť bunkových membrán, čím zaisťuje správny priebeh nervosvalovej dráždivosti a svalové kontrakcie, teda nervových impulzov. Nedostatok horčíka nervovú dráždivosť zvyšuje, čo sa u koní môže prejavovať zvýšenú ľakavosť, precitlivenosťou a netrpezlivosťou. Naopak nadbytok magnézia nervovú dráždivosť znižuje a tým aj tlmí všetky stresové prejavy a navodzuje celkové uvoľnenie.


Prítomnosť horčíka je (nielen) v konskom organizme nepostrádateľná a mnoho jedincov trpí jeho deficitom. K nedostatku tohto makroprvkov sú najnáchylnejšie kone s vysokou fyzickou či psychickou záťažou a kone, ktoré sú odkázaní len na kŕmenie objemným krmivom bez pridania vybalancovaného minerálneho doplnku. Nedostatok magnézia vedie k zníženej výkonnosti, zvyšuje riziko svalových kŕčov, má negatívny vplyv na psychiku, srsť i obehovú sústavu a dokonca znižuje aj obranyschopnosť organizmu.

Ale ono nie je horčík ako horčík :). Pri výbere správneho kŕmneho doplnku je totiž nutné hľadieť aj na to, v akej forme sa v danom doplnku minerálna látka nachádza, pretože práve forma minerálu je to, čo ovplyvní jeho vstrebateľnosť. Všeobecne najdostupnejšie sú anorganické minerály, ktorých vstrebateľnosť je však len 5 - 10%. Najvyššie vstrebateľné, a teda aj organizmom najlepšie využiteľné, sú minerály v chelátových formách, kedy je vstrebateľnosť až 90%. 

ALE! Horčík je v tomto ohľade výnimka a vo väčšine minerálnych doplnkov (aj v tých určených pre ľudí) je práve v anorganickej forme. Pýtate sa prečo? Dôvod je jednoduchý - väčšina chelátových foriem horčíka má silné laxatívne účinky :). Vstrebateľnosť anorganického horčíka ide ale zvýšiť, ak sa užíva spoločne s vitamínmi B. 

A práve kombináciu horčíka a vitamínu B12 nájdete v produkte Stiefel Mag 12, ktorý je ešte naviac obohatený o vápnik (kvôli zachovaniu správneho pomeru Mg: Ca) a vitamín E. 

Pre extrémne vzrušivé a nervózne kone môžeme odporučiť výrobok Stiefel Mag Power liquid, ktorý okrem horčíka a vitamínu B12 obsahuje ešte navyše látku zvanú tryptofán. Tryptofán je esenciálna aminokyselina (tzn. Aminokyselina, ktorú si organizmus nie je schopný sám vyrobiť a je odkázaný na jej príjem v potrave), ktorá je známa pre svoje upokojujúce účinky a je veľmi hojne využívaná aj v ľudskej medicíne pri liečbe depresií, úzkosti a strachu.