Dekovanie koní – pre aké kone sú deky prínosom v zimnom období.
Dekovať kone v zime, alebo nie? Túto otázku si kladieme často. Aj ja sama som si často v niektorých situáciách nebola istá, či svojmu koníkovi dať deku, alebo nie.
Najprirodzenejšie pre koňa je samozrejme situácia, kedy sa sám vie na zimu dobre pripraviť. Nato potrebuje mať zaistenú dostatočnú výživu, aby bol schopný túto náročnú prípravu na zimu zvládnuť.
Deka môže ušetriť chudému, alebo chorému koníkovi veľa energie, ktorú spotrebuje na udržanie telesného tepla, čo môže pomôcť zastaviť chudnutie koňa počas zimy, ale samozrejme je vhodné kone aj dokrmovať výživným krmivom bohatým na tuky a bielkoviny a neustálym prístupom k senu, soľnému lýzu a čistej vode.
Čo teda kôň potrebuje zmeniť, keď prichádza zima?
Potrebuje si vytvoriť dostatočnú zásobu podkožného tuku, a nie len podkožného ale aj tuku, ktorý chráni vnútorné orgány v brušnej dutine. A samozrejme potrebuje kvalitnú hustú zimnú srsť, zdravú a dobre premastenú.
Tento proces je pre koňa veľmi energeticky náročný a teda je potrebné koníkovi zabezpečiť dostatočnú výživu, aby toto obdobie prípravy dobre zvládol. Ale o výžive koní v jesennom období by som napísala iný článok.
V tomto článku sa chcem venovať dekovaniu koní, a najmä v akých prípadoch je deku vhodné dať.
Zimné deky pre kone by som rozdelila do dvoch základných kategórií.
- Deky zimné stajňové ( dobre izolujú teplo, sú priedušné avšak materiál sa ľahko premočí a roztrhne)
- Deky zimné výbehové ( sú nepremokavé, neprepúšťajú vietor a sú s omnoho pevnejšieho materiálu, aby sa neroztrhla počas pobytu koňa vo výbehu)
V prvom rade skontrolujeme nášho koníka, či má vytvorenú dostatočnú tukovú vrstvu podkožného tuku a kvalitu zimnej srsti.
Načo sa zameriame:
- Viditeľnosť, hmatateľnosť rebier. Pokiaľ sú rebrá viditeľné, alebo hmatateľné koník na zimu nie je dostatočne pripravený.
- Chrbtová kosť - chrbtica dostatočné obalená a tiež krk.
- Oblasť kohútika - dostatok svaloviny a tuku
- Ak je tuková vrstva dostatočná, pozrieme kvalitu srsti. Ako som už písala mala by byť hustá a dostatočné premastená.
- Dlhá srsť neznamená kvalitná, je dôležitá jej hustota.
Pokiaľ je kôň ustajnený 24/7 vo výbehu, alebo na pastve, kde má seno no-stop k dispozícii a je na pastve vhodný prístrešok, ktorý je uzavretý z troch strán, tak aby sa tam mohol pohodlne schovať v prípade dažďov a silných vetrov, zimu zvládne bez akýchkoľvek problémov bez chudnutia.
Silné vetri a dážď vie dať koníkom riadne zabrať. Veterné a daždivé dni sú energeticky náročné na udržanie telesného tepla. Pokiaľ je koník na pastve, kde je viac členné stádo s viacerými dominantnými jedincami je dosť možné, že nebude mať možnosť sa zahriať dostatočným prijímaním lúčneho sena a schovať sa do prístrešku v prípade vetra a dažďa, pretože dominantné jedince ho pod prístrešok nepustia, je situácia, keď koníkovi pomôžeme tým, že mu dáme deku. Deka by mala byť dostatočné pevná a impregnovaná, aby v prípade daždivých dní nepremokla.
Kone choré a zranené majú obvykle oslabenú imunitu a teda deka je pre nich veľmi vhodná v prípade pobytu vo výbehu.
Ako zistíte, že je koňovi zima?
- Trasie sa od zimy
- Stojí stuhnutý vo výbehu a chvost má stiahnutý medzi nohami
- Strata na hmotnosti - ak mu je zima dlhodobo.
- Studené uši
Deka by mala byť z kvalitného nepremokavého materiálu, ale zároveň priedušná, aby nevznikali rôzne kožné problémy v prípade dekovania počas celej zimy. Mala by dobre sedieť, aby sa nepretáčala ak sa kôň váľa, alebo leží. Nemala by mu brániť v pohybe.
Ak klesne teplota pod 10 stupňov celzia chudým a chorým koníkom, ktoré nemajú dostatočný výživový stav je vhodné dať deku najlepšie s 300g výplňou. Ak má koník dobrú výživovú kondíciu stačí 100g deka, aby udržala teplo v prípade silných vetrov a dažďov.
Ja mám kone upastvené v režime 24/7 už 9 rokov. V minulosti boli moje 4 kone vo veľkom výbehu s priestranným prístreškom uzavretým z troch strán a neustálym prístupom ku kvalitnému senu a vode. Zimu prečkávali bez akýchkoľvek problémov aj bez deky.
Avšak tento rok sme sa presťahovali na otvorené pastviny, kde je omnoho väčší priestor a viacej koní celkom 20. Zloženie stáda je s viacerými dominantnými jedincami a v prístrešku ich takmer vôbec nevídam. Počas veterných a daždivých dní boli premočené a triasli sa od zimy. Usúdila som, že im dám deky. Zvolila som deky od TOUCH HORSE, nemecká značka. Deky majú koníky už mesiac a som s nimi veľmi spokojná a teda ich môžem odporučiť aj vám pre vaše kone, je možné si ich objednať v mojom e-shope -TOUCH HORSE zimná výbehová deka.
Prvú polovicu zimy máme za sebou, zažili sme celodenné dažde, silné vetri a deka nepremokla a dobre na koni sedí. V súčasnosti používam tie klasické bez krku, ale do budúcnosti mám v pláne zabezpečiť deky tejto značky, no s krkom ( COMBO TOUCH HORSE) alebo minimálne HALF NECK TOUCH HORSE, čo je strih s polovičným krkom. V daždivých dňoch deka síce nepremokla, no zatieklo trochu okolo krku a ramená boli vlhké
Pokiaľ je váš kôň počas noci v stajni, dekovanie stajňovou dekou napr. TOP SCORE je vhodná pre choré kone, chudé kone, kone s oslabenou imunitou, alebo je v stajni prievan.
Akú veľkosť si vybrať pre vášho koňa?
Je potrebné koníka zmerať dĺžka od kohútika po koreň chvosta je veľkosť deky, ktorú váš kôň potrebuje. Napr. dĺžka koňa od kohútika po koreň chvosta je 145cm, správna veľkosť deky je veľkost 145cm.